Jaen Teär´i artikkel – Koroona viirus

Öö tallas päikse jäätund rabahauda, surm raskel käel, taob süsimusta rauda. Heiti Talvik

Nähtamatu sõda

Oleme sõjas nähtamatu julma vanlasega. Sõtta on kaasatud kogu maailm. Varju minna pole kuhugi.  Ma ei kirjutaks ühest viirushaigusest nagu sõjast, kui sama poleks teinud suured ja võimasad riigid. Sõja koroonale on väljakuulutanud USA president, samas ka teiste riikide valitsused võrdlevad kujunenud olukorda sõjaga. Sõjas on alati vastaspool ning esimest korda ajaloos, võitleb kogu inimkond ühise vaenlase vastu. Maailm versus koroona.

Vastane on kõigil teada aga tema omadused ei ole võrreldavad teiste koroonaviirustega –  kõik me kompame pimeduses. Ka viirused tahavad ellu jääda, aga erinevalt meist on nad võimelised muteeruma. Uus mutatsioon võib algviirusest olla kordades ohtlikum.

Mida peavad tegema inimesed, kui nad on sõtta kistud? Et võita, peab kogu elanikkond asuma kaitsele, vaenlasele (viirusele)  vastupanu osutama.

Kuidas me ennast kaitseme? Kaitset saame efektiivselt teostada ainult toetudes hädaolukorra ja eriolukorra seadusele.  Kaitsele peab asuma kogu rahvas.  

Aktiivne kaitse:

Maski kandmine, käte desinfitseerimine ja kätepesu. Kontroll riiki sisenemisel ja väljumisel, suletud piirkondadest välja liikumisel Kuivastu – Virtsu. Haigete eraldamine tervetest. Korrarikkujate korrale kutsumine jne.

Passiivne kaitse:

Liikumise piiramine, koolide, asutuste ja ettevõtete sulgemine, karantiini määramine, distantsi hoidmine teise isikuga, ruumi sisenenud inimeste arvu piiramine, sunniraha määramine seadusest üleastujatele jne.

Individuaalne kaitse:

Isiklike kaitsevahendite kasutamine, Piirangutest kinnipidamine jne.

Kollektiivne kaitse:

Riigi poolt kavandatud meetmetest kinnipidamine, avalike ürituste keelamine, rahvakogunemiste keelamine, lennu ja laevaliikluse peatamine, täielik piiride sulgemine (Poola), eriolukorra väljakuulutamisel piirangutest kinnipidamine ja kriisikomisjonide töö.

Kriisikomisjonid:

Kriisikomisjonid töötavad eriolukorra ajal lähtuvalt eriolukorra seadusest. Kriisikomisjoni tööd juhib algusest lõpuni üks ja sama isik, kes on kohalike asjadega kõige rohkem kursis –meil Saaremaal vallavanem. Nad töötavad riskianalüüside alusel seaduses ettenähtud piires. Kutsun üles kõiki poliitilisi erakondi ja vabaühendusi koostööle viirusega võitlemiseks. Et püsida põhieesmärgil, mis on võitlus viirusega, tuleb kraaklemised edasi lükata, kuni viirus on võidetud. Hüva nõu ja abikäed on alati teretulnud. Kriitika ilma lahenduse pakkumiseta, ei ole kujunenud olukorras parim lahendus. Peaksime lähtuma vanasõnast: Kus viga näed laita, seal tule ja aita! Kui meie riik ja rahvas on sattunud kriisi, tuleb kasutusele võtta hädaolukorra- ja eriolukorra seadus, et riik kriisist välja viia. Debatid riigi kodanike kaitseks väljakuulutatud eriolukorra seaduslikkuse üle on kuritegelikud ja neid tuleks nii ka käsitleda. Ei ole võimalik inimesi kaitsta, piiramata nende isikuvabadusi, lähtudes eriolukorra seadusest. Kui reegleid täita, siis kogu rahva ühiste pingutustega surume viiruse maha. Kui aga inimesed ei teadvusta endale olukorra tõsidust, siis võitlus võib kujuneda väga pikaks ja koledaks. Igal juhul viirus püüab takistada meid teda hävitamast. Meil on välja kujunenud eesliin. Suured tänud kõigile, kes eesliinil viirusega võitlevad. Hakkab välja kujunema ka tagaliin, kes on riskigrupp, vanurid ja abivajajad. Keskliini ülesanne on hoolitseda tagaliini eest ja vajaduse korral täiendada eesliini ridu. Inimene kohaneb kõigi olukordadega, ka kriisiga. Paanikat tuleb vältida, ükskõik mis ka ei juhtuks. Olukord võib minna koledaks, isegi väga, väga koledaks. Riigid on loonud erinevaid mudeleid kriiside sh pandeemiate jälgimiseks. Ka praegu arvutab kogu maailm pandeemia kulgu aga tundmatuid tegureid on liialt palju. Kokkuvõtteks: Kõige tähtsam on säilitada rahu igas olukorras, anda elanikele õiget informatsiooni, nii hirmus kui see ka ei ole, vältida paanikat ja kõigil täita reegleid, mis on eriolukorras valitsuse poolt kehtestatud.

Noorteühendused: Palun veenge oma eakaaslasi täitma riigi poolt kehtestatud piiranguid!

Mida teeme ise:

1. Kanname kaitsemaski, et iseennast ja meid ümbritsevaid inimesi kaitsta.

2. Väldime kokkupuuteid teiste inimestega.

3. Me ei lahku kodust, kui oleme karantiinis vaid laseme tuua söögi koju.

4. Püsime kodus ja väljas käime ainult väga mõjuval põhjusel.

5. Haigena täidame meile etteantud korraldusi.

6. Hoiame kodus puutumatu varu joogivett, kuivtoitu ja konserve kaheks nädalaks.

7. Peseme kõik poest ostetud aed- puu- juur-  ja köögiviljad.

8. Poodides kasutame võimalusel maksmiseks kaarte ja sularaha vastavalt tundele hoiame kodus.

9. Desinfitseerime käsi poodi sisenemisel ja väljumisel, võimalusel kasutame ühekordseid kindaid.

10. Lõpetame kriisi ajal poliitilised võitlused ja laseme kriisikomisjonidel teha oma tööd.

11. Elektrivoolu ja side katkemisel kuulame võimalusel raadiot.

12. Me ei satu paanikasse, vaid säilitame ka raskes olukorras rahu.

13. Suhtleme mobiilidega või internetis igapäevaselt oma lähedastega.  Kirjutame üles oma lähedaste telefoninumbrid juhuks, kui mobiilside katkeb. (soovituslik)

14. Täidame Eesti Vabariigi valitsuse või kohaliku kriisikomisjoni korraldusi.

Mida ootame riigilt:

Isikukaitsevahendite kättesaadavust kõigile vajajatele.

Materjaalset abi tööta ja elatiseta jäänud inimestele.

Tõese informatsiooni jätkuvat edastamist.

Viroloogide selgitusi rahvale hetkeolukorrast maailmas.

Häda – ja eriolukorra seaduste vajalike paragrahvide tutvustamist.

Sinna, kus maailm oli enne koroonaviirust, on tagasitee pikk. Kõigile tugevat tervist  haigusega võitlemisel.

Jaen Teär

kapten  

lõpetanud NBC (aatomi-, bio- ja keemiarelvade) kursused NATO Shape`s Saksamaal

Saaremaa Vallavolikogu liige


Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga