Jõgeva Vabadusvõitlejate Ühenduse 25. aastapäev

25. augustil tähistas Jõgeva Vabadusvõitlejate Ühendus Kuremaa järve ääres Udu talus oma veerandsaja juubelit. Õnnitlema olid tulnud Eesti Vabadusvõitlejate Liidu, Tartu ja Tallinna ühenduste esindajad ning Kaitseliidu Jõgeva maleva praegune ning ka kõik endised pealikud. Piduliku koosviibimise avas Jõgeva ühenduse juhatuse esimees Rannar Kerge. Kokkuvõtte ühenduse ajaloost tegi KL Jõgeva maleva Põltsamaa üksikkompanii ajaloopealik Rünno Savir. Jõgeva ühenduse juhatuse esimehed on olnud: Evald Paeveer (1995-1999), Endel Bergmann (1999-2001), Erich Ots (2001-2005), Kuno Paeveer (2005-2008) ja Arnold Kull (2008-2019), aastast 2019 on juhatuse esimees Rannar Kerge , endised juhatuse esimehed olid kõik 1944. aasta Eesti kaitselahingute veteranid,  Rannar Kerge on Eesti kaitsejõudude (KL) taastaja. Juubelil oli kohal ka 94 aastane  ühenduse viies juhatuse esimees Arnold Kull.  Läbi aegade on Jõgeva ühendusse kuulunud üle 90 sõjaveterani. 

Kohal oli Kaitseliidu Jõgeva maleva praegune pealik kol-ltn Tarmo Laaniste ning eelnevad pealikud mjr(e) Ants Nurk, mjr(r) Mati Kuusvere ja mjr(r) Janno Rosenberg.

EVL annetas juubeli puhul Jõgeva ühendusele nimelise laualipu ning Kaitseliidu Jõgeva malev teeneteplaadi. Vabadusvõitlejate Tartu ühendus autasustas KL Jõgeva maleva esimest pealikut mjr(e) Ants Nurka teeneteristiga.

Kokkutulekust osavõtjad täheldasid ajaleht Vooremaa esindajale, et vabadus pole meile mitte kunagi niisama kätte kukkunud. Vabaduse eest on võideldud ning elu antud. Noorsugu tuleb kasvatada Vabadussõja ja Sinimägede vaimus, et neist saaksid Eesti patrioodid. Vabadusvõitlejate ühenduste kaitseväe taastajatest liikmed ja noorliikmed peavad aga vabadusvõitluse aadet ja mõtet edasi viima, see on kohustus Vabadussõjas ja 1944. aasta kaitselahingutes osalenud meeste ees.

Arnold Kull toonitas, et tänases Eestis on hea ja turvaline elada, noorsool peaks olema usku Eesti püsimajäämisse.

Usun, et nii Jõgeva ühendus kui ka vabadusvõitlejate liit jäävad ajast aega püsima.

Tiit Põder

v-ltn(e)

EVL juhatuse esimees


Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga