76 aastat Sinimägede lahingutest
24.07. – 05.08.1944 toimusid Sinimägede ruumis Eesti ajaloo kõige raskemad ja ohvriterohkemad kaitselahingud, kus NLiidu 2. Löögiarmee ja 8. armee vastu seisid Euroopa vabatahtlike ja Eesti üksused koos III Germaani soomuskorpusega kindralleitnant Felix Steineri juhtimisel. Õhust toetasid Sinimägede kaitsjaid 11. Öölahingulennugrupi lendurid, takistades pealetungijatel oma räsitud ridu korrastada. Nõukogude diviisid jooksid verest tühjaks, kuid edu ei saavutanud, ka kaitsjate kaotused olid rängad. Sinimägede rinnet Punaarmeel läbi murda ei õnnestunud ning nad suunasid rünnaku Peipsi tagant ringi Tartu peale.
Sinimägede lahingut on võrreldud Verduni lahinguga. Verduni lahing toimus pikema aja jooksul ning kaotused päevas olid märksa väiksemad. Mõningatel andmetel võib nõukogulaste kaotusi Narva ruumis ja Sinimägedel võrrelda Soome Talvesõja kaotustega (kusagil 150-200 tuhande mehega), Sinimägede kaitsjate kaotused ulatusid kusagil 10 tuhandeni (neist eestlasi umbes 2500).
1944. aasta kaitselahingutes võitlesid mehed põhiseadusliku peaministri presidendi ülesannetes Jüri Uluotsa kutsel, et ära hoida Eesti uuesti okupeerimist NLiidu poolt, kuna rahval oli veel selgesti meeles 1940-1941 aasta arreteerimised, küüditamine ja mõrvad.
Eesti taasiseseisvumisest alates on Sinimägede lahinguid meenutatud ning vaba Eesti eest langenuid mälestatud juulikuu viimasel laupäeval.
Sellel aastal Sinimägedes traditsioonilist mälestusteenistust ei toimu seoses koroonakriisiga, kuna paljud veteranid, kes Sinimägede lahingus langenuid mälestamas on käinud kuuluvad vanuse poolest riskirühma.
Politseis on üritus registreeritud ning 2+2 reegli järgimisel võivad inimesed Sinimägede mälestussammastele tulla pärgi asetama, korraks seisatada mälestushetkeks ning soovi korral minna edasi muuseumisse loengule ja filmi “Sinimäed” vaatamisele.
Peale selle on Eesti Vabadusvõitlejate Liit kutsunud üles maakondades 25. juulil kell 12.00 asetama pärgi Vabadussõja sammastele ja II maailmasõjas Eesti iseseisvuse eest langenute mälestussammastele. Tallinnas toimub pärgade asetamine Maarjamäel, Eesti 1944. aasta kaitselahingutes osalenud väeosade mälestustahvlitele.
Tiit Põder
EVL juhatuse esimees